Projekt polegał na zorganizowaniu czterotygodniowej praktyki zagranicznej w Hiszpanii i w Niemczech dla 40 uczniów klas trzecich, kształcących się w zawodach technik: elektronik, informatyk, teleinformatyk i mechatronik.
W stażu w Hiszpanii wzięło udział 20 uczniów kształcących się w zawodach technik elektronik, technik informatyk i i technik mechatronik. Opiekę nad uczestnikami w czasie całego pobytu za granicą sprawowały panie: Katarzyna Cedro i Mariola Leśniewska.
Celem projektu było zapoznanie uczestników z warunkami pracy w krajach Zachodniej Europy, z ekonomicznymi zasadami funkcjonowania przedsiębiorstw, organizacją pracy oraz technologiami stosowanymi w przemyśle. Główny cel, to należyte przygotowanie młodzieży do zawodu i świadome kierowanie swoją karierą zawodową.
Poprzez odbytą praktykę uczestnicy wzbogacili się o nowe doświadczenia zawodowe, które w przyszłości staną się cenne na polskim rynku pracy, mogą okazać się bardzo pomocne w wyborze przyszłej drogi zawodowej, w tym również wskazywać na możliwości założenia własnej firmy czy ubiegania się o pracę na terenie całej Europy.
Zamierzenia te zostały osiągnięte przez realizację następujących celów szczegółowych:
- poznawanie nowych technologii, wymiana myśli technicznej,
- wzbogacenie znajomości słownictwa zawodowego,
- kształtowanie mobilności, niezależności zawodowej i odpowiedzialności za siebie,
- ułatwienie w przyszłości lepszego startu w dorosłe życie,
- kreowanie postawy otwartej na nowości i nawiązywanie nowych kontaktów.
Staż zagraniczny pozwolił uczestnikom na doskonalenie znajomości języka angielskiego, poznanie podstaw języka hiszpańskiego oraz poznanie kultury i zwyczajów kraju goszczącego.
Zadania i działania realizowane przez uczniów podczas stażu wpłynęły również na ich osobisty rozwój poprzez podniesienie poczucia własnej wartości, kształtowanie osobowości, kompetencji, przedsiębiorczości, tolerancji wobec innych kultur poprzez pracę w zespole międzynarodowym.
Praktyka odbywała się w terminie od 17.05.2010 r. do 11.06.2010 r.
Naszymi opiekunkami były:
- Mariola Leśniewska - nauczyciel dyplomowany matematyki - koordynator projektu (ubezpieczenie, organizacja podróży, zawarcie umowy z partnerem, raport rozliczeniowy projektu, dokumentacja stażu, przeprowadzenie przygotowania kulturowego.
- Katarzyna Cedro - nauczyciel dyplomowany języka angielskiego (przeprowadzenie przygotowania językowego, opieka nad uczestnikami w czasie pobytu w Hiszpanii).
Ważnym elementem praktyki będzie możliwość uzyskania certyfikatu Europass Mobility. Dokument ten będzie wystawiony imiennie na każdego uczestnika, który zaliczy praktykę. Europass Mobility będzie stanowił wartość dodaną w procesie kształcenia zawodowego uczestników praktyki.
Bardzo cennymi wartościami po odbyciu praktyki będzie również:
- pogłębienie umiejętności zawodowych,
- poznanie europejskich standardów pracy,
- poznanie zasad funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach zachodnioeuropejskiej gospodarki rynkowej, a także poznanie sposobów radzenia sobie firm z obecną recesją gospodarczą,
- zwiększenie umiejętności posługiwania się językiem obcym w kontaktach zawodowych i osobistych,
- wzrost motywacji do samodoskonalenia, aby zaistnieć na europejskim rynku pracy,
- budowanie poczucia własnej wartości i przełamywanie stereotypów.